לפעילות עד הבית לחצו כאן!

מוקד חירום מינהל קהילתי לב העיר 

Lev Ha’ir  Emergency Hotline

דרכי התקשרות communication ways

 לחצו כאן                 click here

סמל המרכז הקהילתי

טל: 02-6214777
levhair@matnasim.org.il
פקס: 02-6234980

הוראות חירום

 

התנהגות נכונה בעת רעידת אדמה מתוך אתר פיקוד העורף https://www.oref.org.il/11280-he/Pakar.aspx

כיצד יודעים שמתרחשת רעידת אדמה? בעת רעידת אדמה תחושו שהרצפה רועדת מתחת רגליכם, חלונות ישקשקו במסילותיהם, חפצים ורהיטים יתחילו לזוז בצורה משונה, המנורות יתנודדו על התקרה והרעידות יקשו על היציבות והתנועה. השניות הראשונות הן קריטיות ובעלות הסיכוי הטוב ביותר להינצל. שמרו על קור רוח והגיבו במהירות.   התנהגות נכונה בעת התרחשות רעידת אדמה: בעת רעידת אדמה "שטח פתוח הוא הכי בטוח", אחרת סדר העדיפויות הוא: בעת שהייה במבנה: 1. אם ניתן לצאת מהמבנה במהירות, צאו אל שטח פתוח. 2. אם לא ניתן לצאת מהמבנה, היכנסו לממ"ד והשאירו את הדלת פתוחה. 3. אם אין ממ"ד, צאו אל חדר המדרגות ואם ניתן המשיכו לרדת אל היציאה מהבניין. 4. רק אם אינכם יכולים לפעול כך,תפסו מחסה תחת רהיט כבד, או שבו על הרצפה צמודים לקיר הפנימי.   בעת שהייה בחוץ: אם הרעידה מתרחשת כאתם מחוץ למבנה, הישארו בשטח הפתוח והתרחקו ממבנים, מגשרים ומעמודי חשמל.   בעת שהייה ברכב: יש לדומם מנוע ולהישאר ברכב. אין לעצור בקרבת גשרים ומחלפים.

בעת שהייה בחוף הים: אם אתם בחוף הים בעת רעידת אדמה, עזבו מיד את החוף מחשש שיגיע גל צונאמי שיציף אותו. נסיגת ים (שפל) חזקה ופתאומית היא סימן לצונאמי מתקרב. התרחקו מן החוף בקילומטר אחד לפחות. על מי שאינם יכולים לעזוב את אזור החוף לעלות לפחות לקומה 4 של בניין קרוב.   חשוב! לאחר רעידת האדמה, אין לחזור למבנה שנפגע ואין להתקרב לחוף הים.   הנחיות נוספות: ·        בדרככם למקום הבטוח התרחקו מקירות הבית החיצוניים, מחלונות ומדפים. ·        אין להשתמש במעלית בזמן הרעידה ולאחריה – אתם עלולים להיתקע בתוכה. ·        אין לעמוד מתחת למשקוף. ·        אין להיכנס למקלט תת – קרקעי. ·        אם אתם יושבים בכיסא גלגלים – נעלו אותו והגנו על ראשכם (לאחר שהגעתם למקום בטוח). ·        במידת האפשר, יש לנתק את מפסקי החשמל והגז.

 

התנהגות נכונה בשעת הישמע אזעקה מתוך אתר פיקוד העורף

https://www.oref.org.il/10631-he/Pakar.aspx

 

בהישמע אזעקה יש להיכנס למרחב המוגן במסגרת פרק הזמן העומד לרשותכם,  לפי ההנחיות הבאות: השוהים במבנה -  ייכנסו לממ"ד, ממ"ק, מקלט, חדר מדרגות או חדר פנימי ויסגרו דלתות וחלונות. השוהים בחוץבשטח בנוי, ייכנסו למבנה או למחסה קרוב.  בשטח פתוח, יש לשכב על הקרקע ולהגן על הראש באמצעות הידיים. הנוסעים ברכב-  יעצרו בצד הדרך, ייצאו מהרכב וייכנסו למבנה או למחסה קרוב. אם לא ניתן להגיע למבנה או למחסה יש לצאת מהרכב, לשכב על הקרקע ולהגן על הראש באמצעות הידיים.

תחבורה ציבורית – הנוסעים באוטובוס:תנועה בצירים בין עירוניים- בהישמע אזעקה על הנהג לעצור בצד הדרך לפתוח את הדלתות, על הנוסעים להתכופף מתחת לקו חלונות ולהגן על הראש באמצעות הידיים. לאחר 10 דקות ניתן להמשיך בנסיעה. תנועה בצירים עירוניים- בהישמע אזעקה על הנהג לעצור בצד הדרך, לפתוח את הדלתות, על הנוסעים לרדת במידה ויש מבנה קרוב, במידה ולא ניתן לרדת מהאוטובוס או שאין מבנה קרוב על הנוסעים להתכופף מתחת לקו חלונות ולהגן על הראש באמצעות הידיים. רק לאחר 10 דקות ניתן להמשיך בנסיעה.

תחבורה ציבורית – הנוסעים ברכבת:על הנהג להאט את הרכבת ל- 30 קמ"ש במשך 10 דקות, ועל הנוסעים להתכופף מתחת לקו החלונות ולהגן על הראש.

חשוביש להישאר במרחב המוגן 10 דקות.כדי להתגונן ממטח טילים ומשברי יירוט. דגשים:יש להתרחק מחפצים בלתי מזוהים. במידה וראית רקטה/טיל על הארץ, יש להרחיק סקרנים ולהודיע לגורמי הביטחון. אין להתקהל באזור האירוע, התקהלות מסוכנת, מחשש לירי/רקטות טילים נוספים.

 

ציוד שמומלץ לאכסן בבתים לשעת חירום: (על פי אתר פיקוד העורף https://www.oref.org.il/11099-he/Pakar.aspx)

 

  • אמצעי תקשורת שיעזרו לכם להישאר מעודכנים (מחשב, טלוויזיה, רדיו על סוללות).·        טלפון סלולארי, כולל סוללת גיבוי/ מטען נייד. - 3 ליטרים של מים בבקבוקים סגורים בעבור כל אדם ליממה אחת. מומלץ להכין מים לשלוש יממות.·        מזון באריזות סגורות, כגון שימורים וחטיפים.·        תאורת חירום (לד), פנס וסוללות.·        ערכת עזרה ראשונה, תרופות.·        מטפה לכיבוי אש.·        העתקי מסמכים חשובים, מסמכים רפואיים, מרשמי תרופות בשימוש קבוע, מסמכי זיהוי, מסמכים אישיים ומסמכים פיננסיים.·        תיק ציוד אישי למקרה של פינוי נדרש בשעת אירוע שיספיק לכמה ימים.·        רשימת טלפונים של ארגוני החירום, של בני המשפחה והשכנים.·        דברים שינעימו את הזמן ויקלו את השהייה כגון משחקים, עיתונים, ספרים.·        ציוד נוסף שנדרש למשפחתכם על פי מאפייני המשפחה וצרכיה.

 

למידע נוסף באשר להערכות למצבים שונים של שעת חירום יש לעיין באתר פיקוד העורף (לשונית מצבי חירום):

https://www.oref.org.il/

  • החברה למתנסים
  • אתר הסוכנות היהודית
  • הצהרת נגישות
  • הצהרת נגישות ופרסום הסדרי נגישות פיזיים
  • ניוזלטר החודש
    מתנסנט | חוגים